O orkiestrze PG&F…

Wojciech Zieliński
prezentuje
Perfect Girls & Friends Orchestra

Październik 2009 roku jest dla mnie momentem przełomowym w moim życiu, a to za przyczyną podjętej decyzji w sprawie, która w ostatnich latach co jakiś czas zaprzątała moją uwagę. Otóż, postanowiłem dać początek nowemu projektowi artystycznemu, który przybiera kształt orkiestry, odbiegającej uprawianą stylistyką muzyczną od orkiestr tzw. filharmonicznych. Moja Orkiestra, używam tego określenia świadomie, bo mamy tutaj do czynienia z zupełnie „prywatną” orkiestrą, ma w swoich założeniach być projektem artystycznym wypełniającym pustkę powstałą po kompletnym zrujnowaniu orkiestr rozrywkowych działających w minionych latach pod patronatem Polskiego Radia i Telewizji.

Perfect i PG&F Orchestra w Płocku lipiec 2010

Ponad trzydziestoletnia działalność zawodowa na rynku muzycznym w charakterze: kompozytora, aranżera, dyrygenta, producenta muzycznego i instrumentalisty przygotowała mnie do tego kroku w sposób perfekcyjny – i tego samego spodziewam się po mojej Orkiestrze, która powinna nosić znamiona perfekcjonizmu.

Podstawowy skład orkiestry to 60 osób, gdzie występuje: skład symfoniczny, 6-cio osobowy zespół rock-jazzowy oraz 3 osobowa żeńska grupa wokalna. Wśród członków orkiestry istotną jest wyraźnie zarysowana przewaga płci żeńskiej, bo aż 85% składu to młode, ładne, i co najważniejsze, dobrze grające dziewczyny. To nie przypadek sprawił, że w tak dużej mierze sięgnąłem podczas kontraktowania członków zespołu do kobiet. Uważam, że są one wciąż, w odniesieniu do sztuki muzycznej, niedocenione, a prawda jest taka, że w wielu wypadkach biją na głowę swoich kolegów „po fachu”. Kolejny super ważny atut stojący po stronie kobiet, to ich zdecydowanie większa solidność w pracy, a do tego wszystkiego otwierają jeszcze przed odbiorcą niezaprzeczalny świat doznań estetycznych. Kolekcja kobiet występujących w mojej orkiestrze to gama ciekawych i nietuzinkowych osobowości, które postanowiły stać się wspólnotą i zadbać o przyszłość naszego wspólnego projektu.

W życiu zawodowym naszej orkiestry pojawiają się dwa tory działalności. Jednym z nich jest włączenie Perfect Girls ‘n’ Friends Orchestra do projektów już istniejących, w których ja biorę czynny udział, takich jak PERFECT SYMFONICZNIE, czy CHOPIN SYMPHONY JAZZ PROJECT, drugim zaś jest promowanie orkiestry jako tzw. „gwiazdy” z własnym programem, a nie tylko akompaniatora „no name”. W tym drugim przypadku, który powinien w najbliższym czasie zyskać status pierwszoplanowy, przygotowuję program orkiestrowy, który układa się w szeroki wachlarz stylistyczny prezentowanej muzyki, dotykam klasyki, ale podawanej współcześnie z elementami improwizacji, w nowych „grooves”, jak również proponuję utwory z gatunku: jazz, funk, rock, chillout, ambient, world music, progresive rock itd. W programie orkiestry będzie występowała twórczość światowa, ale ze szczególnym uwzględnieniem twórczości rodzimej, aby podkreślić trafność sentencji mistrza Mikołaja Reja.

W naszej dotychczasowej działalności pojawiły się warte odnotowania wydarzenia. Wśród nich najważniejszym jest nagranie płyty Chopin Symphony Jazz Project (na przełomie marca i kwietnia 2010), gdzie nasza orkiestra połączyła się z WARSAW PARIS JAZZ QUINTET złożonym ze śmietanki muzyków jazzowych z Polski i Francji. Płyta miała swoją premierę w końcu maja 2010 w EMPIK i uzyskała świetne recenzje na rynku płytowym.

24 lipca 2010 w Płocku zagraliśmy z dużym powodzeniem i standing ovation ponad trzytysięcznej widowni pierwszy koncert orkiestry w połączeniu z zespołem PERFECT, którego to zespołu z pewnością nie trzeba zachwalać, a tym bardziej przedstawiać. Była to symfoniczna odsłona Perfectu, czyli PERFECT SYMFONICZNIE.

11 września 2010 na warszawskiej Saskiej Kępie odbył się spektakularny koncert POKOLENIA POLSKIEGO JAZZU, w programie którego promowaliśmy fragmenty naszej płyty Chopin Symphony Jazz Project, która jest naszym jazzowym hołdem dla Chopina w dwusetną rocznicę jego urodzin. Oprócz tego w programie pojawił się wybór polskich piosenek, które wykonywali: Aga Zaryan, Ewa Bem, Lora Szafran, Kuba Badach i Marc Thomas w doborowym towarzystwie naszej orkiestry. Koncert odbył się w warunkach plenerowych przy ulicy Paryskiej, gdzie wielotysięczna publiczność nagrodziła nas niezaprzeczalnym i długotrwałym aplauzem.

Dyrektor Artystyczny Perfect Girls & Friends Orchestra
Wojciech Zieliński