Biografia

– ur. 15 lutego 1955 roku w Józefowie, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w klasie kompozycji w roku 1989 – kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, pedagog, instrumentalista. Gra na instrumentach klawiszowych. Od 1976 roku współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją. Aranżuje i komponuje muzykę dla wielu wokalistów i instrumentalistów oraz dla orkiestr rozrywkowych.

Foto: Patrycja Poterała

Uczestniczy w sesjach nagraniowych i koncertach gwiazd estrady i sceny. Jest producentem płyt m. in. Maryli Rodowicz („Marysia Biesiadna”, „Złota Maryla”). Jego dziełem jest około 1600 aranżacji.

Jako pedagog prowadzi zajęcia z aranżacji w Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie oraz zajęcia w zakresie jazzowego kształcenia słuchu na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Jesienią 1998 r. Wojciech Zieliński nagrał swoją pierwszą autorską płytę „The Heart of Spider” z muzyką głównie instrumentalną, utrzymaną w stylistyce „smooth jazz”. Jest również laureatem prestiżowych nagród: głównej nagrody w jedynym dotąd ogłoszonym w Polsce konkursie aranżerów (1978), trzeciej nagrody w konkursie Polskiego Radia na utwór elektroniczny (1983), głównej nagrody w konkursie kompozytorskim im. Tadeusza Bairda (1990) oraz pierwszej nagrody w konkursie kompozytorskim im. Karola Szymanowskiego (2003).

Kompozycje i aranżacje Wojciecha Zielińskiego wykonywali między innymi: Felicjan Andrzejczak, Hanna Banaszak, Ewa Błaszczyk, Ewa Bem, Danuta Błażejczyk, Ewa Dałkowska, Andrzej Dąbrowski, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Teresa Haremza, Krystyna Janda, Robert Janowski, Wojciech Karolak, Jan Kobuszewski, Marian Kociniak, Ewa Kuklińska, Natalia Kukulska, Piotr Machalica, Alicja Majewska, Grzegorz Markowski, Dorota Miśkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Włodzimierz Nahorny, Piotr Polk, Danuta Rinn, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Irena Santor, Tomasz Stańko, Katarzyna Skrzynecka, Hanna Śleszyńska, Lora Szafran, Tercet czyli Kwartet, Krystyna Tkacz, Joanna Trzepiecińska, Zbigniew Wodecki, Zbigniew Zamachowski, Andrzej Zaorski, Wiktor Zborowski, Artur Żmijewski oraz wiele zespołów, w tym: Alibabki, Orkiestra Polskiego Radia Studio S-1, Partita, Perfect, Vox.

Występuje również w roli kierownika muzycznego i dyrygenta spektakli teatralnych, a szczególnie warte wymienienia są premiery: „Chicago” i „Stepping out” w Teatrze Komedia w Warszawie, „Opera za trzy grosze” oraz „Kram z piosenkami” w Teatrze Syrena w Warszawie.

Wojciech Zieliński współpracuje często z Jerzym Satanowskim. W tym przypadku warto zaznaczyć współpracę w charakterze aranżera, dyrygenta i kompozytora przy muzyce do filmów: „Ekstradycja II”, „Boża podszewka I” i „Boża podszewka II”. Skomponował między innymi muzykę do spektakli Teatru Telewizji: „Casanova”, „Ściana Artura czyli co zrobimy z Henriettą”, „Mojżesz i Katarzyna” oraz filmów „Bliskie spotkania z historią”, „Bieszczadzki Park Narodowy”, „Szansa na życie”. Fragmenty muzyki autorskiej wykorzystano w serialu „Na Wspólnej”.

W roli dyrygenta Wojciech Zieliński rozpoczynał w Teatrze na Targówku (1978). W latach 80-tych i 90-tych dyrygował orkiestrami Polskiego Radia podczas nagrań, Festiwali w Opolu i koncertów gwiazd estrady. W latach 2000 – 2010 współpracuje jako dyrygent z orkiestrami filharmonicznymi przy projektach swoich (Osiecka), Jerzego Satanowskiego (muzyka filmowa i teatralna – nagrania i koncerty), zespołu Perfect (Perfect Symfonicznie) oraz dyryguje nowym, jazzowym projektem płytowym Chopin Symphony Jazz Project, którego jednocześnie jest współkompozytorem i aranżerem.

W październiku 2009 powołał do życia własną orkiestrę symfoniczną Perfect Girls 'n’ Friends Orchestra, gdzie pełni rolę dyrektora artystycznego. Osiągnięciem PG’n’F Orchestra jest już nagranie jazzowej płyty Chopinowskiej, odbyło się również kilka koncertów z udziałem Orkiestry.