Chopin Symphony Jazz Project

Chopin Symphony Jazz Project

Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach siedemdziesiątych Novi Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się trwający aż do dzisiaj prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani tacy jak: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer mierzyli się z materiałem Chopinowskim. Wszystkie te opracowania dotyczyły małych składów muzycznych – od solowego fortepianu Makowicza czy Możdżera, po sekstet Nahornego.

Najnowszy projekt warszawskich jazzmanów jest pierwszą próbą przetransponowania Chopina na kwartet jazzowy, wokalistę jazzowego i orkiestrę symfoniczną. Jest to unikatowe podejście, zarówno ze względu na sposób traktowania materiału Chopinowskiego, jak i na rozmiar aparatu wykonawczego.

W projekcie biorą udział czołowi przedstawiciele polskiej muzyki jazzowej oraz francuski wokalista i saksofonista Marc Thomas. Udział artysty francuskiego w realizacji projektu jest celowy z uwagi na polsko-francuskie wątki życia i twórczości Fryderyka Chopina. Muzykom jazzowym towarzyszy orkiestra symfoniczna.

Cele jakie przyświecały twórcom projektu to promowanie polskiej kultury narodowej poprzez prezentację w nowoczesnej, niekonwencjonalnej formie twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów świata, artystyczne poszukiwanie niestandardowych form wyrazu dla twórczości Fryderyka Chopina, a także zainteresowanie współczesnego odbiorcy polską kulturą narodową poprzez pokazanie jej w nowym świetle.

Andrzej Łukasik

Chopin Symphony Jazz Project
Chopin Symphony Jazz Project